Lánci András filozófus legutóbbi megnyilvánulásában és írásában a keleti birodalom csodálatát már filozófiai magasságokba emelte. Most már nem csak támogatjuk, segítjük (nemzetközi fórumokon) és szervilisen kiszolgáljuk a nagy keleti testvért, de csodáljuk is. Legalábbis a nemzeti-konzervatív elit vezérelvét tükröző eszmefuttatás szerint. Lánczi levezetésében ugyanis Oroszország erős identitás-tudattal, magas kultúrával, hittel és erkölccsel rendelkezik, nem úgy mint tudjuk kik (nyilván) az Európai Unió, mely bezzeg erkölcsileg, vallásilag és úgy egyáltalán mély gödörben sőt teljes devalválódásban senyved.
A kép forrása: mandiner.hu
Egy ilyen briliánsan egyértelmű vaslogikájú érvelés után az embert azt hinné, Lánczi úr esetleg már csomagol is megvéve repjegyét Novoszibirszkbe, hogy abba a fantasztkus paradicsomi birodalomba költözzön, hogy egy annyira nagyon erkölcsös és morális életet élhessen, amilyen közel s távol csak ott élhető. Keletre az ukránoktól és a beloruszokon túl. Azt nem tudni, hogy a filozófus doktor Lánczi András esetleg tudja e az olyan apróságokat, mint a sajtószabadság helyzete Oroszországban, az ellenzéki politikusok eltüntetése mindenhonnan, az oligarcha uralom általánossága és a választások manipulálása, nem beszélve az egész orosz társadalom általános monitorozásáról és ellenzőrzéséről.
Ezen a ponton vetődik fel a kérdés: lehet egy diktatúrát vagy autokráciát erkölcsösnek, morálisan magas szinten állónak nevezni? Ha igen, úgy Mao Ce-tung, a koreai Kim család, Pol Pot, Sztálin sőt Hitler is becsekkolhat az erkölcsösen stabil ország-teremtő címére.
Drága Lánci úr, elismerve munkásságát, egyetemi oktatói tevékenységét és tudományos eredményeit, kérjük maradjon a filozófia nagyjainál. A hatalom védhetetlen elszólásait (Orbán Balázs nemzet-áruló mondatait) és a kelet-intézményesített szolgálatát megmagyarázzák majd azok a médiamunkások, akik erre a kreatív csapattól utasítást kapnak. Szervilizmusból épp elég van már ebben az országban. Odafent Széchenyi díjas filozófusokra nem szorulnak (egyelőre).