A magyar miniszterelnök 56-os beszédében a Tisza Párt vezetőjét az Európai Unió bábkormányfő-jelöltjének nevezte, miközben őt pedig az ellenzék tekinti az Orosz Föderáció bábjának. Felvetődik a kérdés: Brüsszel bábja Magyar Péter vagy Moszkva bábja Orbán Viktor? Esetleg mindkettő igaz? És ha igen melyik a jobb? Netán egyformán rossz mindkét lehetőség?
Magyar Péter 56-os beszédében többször is előkerült az orosz-magyar viszony, például amikor név nélkül említette meg, hogy felelős magyar vezetők vesznek át kitüntetéseket Moszkvában (Szíjjártó Péter gyakori moszkvai eligazításaira látogatásaira utalva). Orbán ugyanígy nyíltan nevezte (sőt degradálta) Magyar Pétert az EU kutyájának. Szó szerint használva a kutyus kifejezést: "a brüsszeli gazda megvakarta a kutyus fejét, csak úgy áradt a szerelem”.
A két oldal ellentétes retorikája ugyanazt a vádat fogalmazza meg: mind Orbán Viktor mind pedig Magyar Péter idegen érdekek kiszolgálójának nevezi a másikat. Orbán szerint Magyar veti alá önmagát és hatalomra kerülne egész országát Brüsszel érdekeinek, Magyar szerint Orbán veti alá a magyar érdekeket az orosz érdekeknek. A kérdés ezen a ponton csak az: ha igaz mindkét oldal vádja, melyik a jobb? Magyarország érdeke volna akár Brüsszek akár Moszkva szervilis kiszolgálása?
Van itt azonban egy fontos tényező, mely nem kerülhető meg: hazánk többször kinyilvánította már az utóbbi 70 évben, hogy Európához és a nyugathoz kíván tartozni, nem pedig a keleti diktatúrákhoz. Ilyen kinyilatkoztatás volt maga 1956, aztán a rendszerváltás, majd 2004-ben a népszavazás is az Európai Unióhoz való csatlakozásról. Amellett JELENLEG tagja vagyunk egy nyugati vezetésű katonai és gazdasági szövetségnek (a NATO-nak és az EU-nak), melyek megvédenek bennünket és anyagilag is támogatnak. Azaz támogatnának, ha más vezetőnk lenne (nem Orbán Viktor, aki miatt nem kapjuk meg azokat a milliárdokat, amelyeket egy másik vezetőnek bizony azonnal odaadnának).
Az említettek miatt igenis át kell értékelnünk a két beszédet, egyértelműen válaszolva a felvetődő legfőbb kérdésre: Moszkva vagy Brüsszel? Alig 16 hónap múlva erről IS dönteni fogunk. Újra a történelmünkben, ugyanúgy mint 1956-ban.